Jeg vil helst ikke kaste mat. Av og til har jeg en lett opprydding i kjøleskapet og vurderer tilstanden på innholdet. Denne gang dreier det seg om melkeprodukter.
Jeg kjøper aldri søt melk for å drikke selv. Men kefir liker jeg godt. Når jeg får besøk kjøper jeg alltid inn lettmelk. Helmelk kjøper jeg hvis det skal lages risengrynsgrøt en sjelden gang. Og ellers må jeg jo ha melk til bollebaking og visse middagsretter.
Etter at besøket er over, blir det alltid igjen litt melk, så da må jeg finne på et gjenbruksprosjekt. I tillegg til melkerestene er det ofte rester av både naturell yoghurt og fruktyoghurt og cottage cheese. Det spiser jeg forresten daglig selv også. I tillegg kan det være en fløteskvett og litt lettrømme som har gått ut på dato. Jeg tar luktetesten på alt før bruk og blir den bestått, havner det i vaffelrøra!
Det har hendt at jeg har rester av både vaniljesaus og vaniljekrem. Det er utmerkede ingredienser. Jeg må bare få oversikten inni kjøleskapet og tenke meg til hva som kan passe, og ikke minst gjøre vaflene spiselige og smakfulle.
Da er det bare å sette i gang, uten oppskrift og på min egen måte. Antall egg varierer etter mengde væske. Hvetemel, bakepulver, olje, kardemomme, vaniljesukker og litt salt må også til. Og kanskje litt sukker eller kokosblomstsukker. Så ser jeg i melskuffen. Kanskje det er noe annet enn bare hvetemel jeg kan tilsette? Da bruker jeg igjen fantasien. Jeg kan bruke både havregryn, grovbakstmel og kanskje solsikkekjerner og lignende, alt etter hva jeg har på lager.
Så blir det bare å steke, og det blir ofte mange vaffelplater, nok til kosestund der og da med rørt jordbær på, og i tillegg kanskje til fryseren. Jeg fryser ned i små porsjoner; kanskje et par plater i hver pose.
Og jeg slapp å kaste matrester denne gangen også! Vel bekomme!
Nam, nam :p De vaflene så kjempegode ut 🙂 Lurt å tømme kjøleskapet for rester ja 🙂
Ønsker deg en kjempefin lørdag, og en kjempefin og god helg <3 🙂
Purr, purr, fra Toril og kattene
Likert ikke å kaste mat jeg heller 🙂 Vafler smaker jo alltid godt syns jeg.. Aldri prøvd med vaniljesaus i røra..men sikkert godt det også 🙂 Fin helg videre <3
Toril sin hverdag med musikken: Takk! Skal innrømme at vaflene allerede er i fryseren, for dette skjedde her om dagen, så bildet er lånt 😉
annebe: Takk. God helg til deg også!
Har gjort drastiske tiltak på matfronten det siste halvannet året, og liker så absolutt ikke å kaste mat jeg heller.
Men å ta turen på Odden med en kaffetermos og se om jeg fant deg og vofsen, det kunne vært spennende. 😉
Takk for mange tips i alle fall. <3
Helt enig med deg. Ikke kast maten. Det er alltid noe man kan bruke den til. Bare å bruke fantasien. Men jeg må innrømme at det et veldig skjelden jeg steker vafler. Enda så godt det 🙂 kanskje en ide til i morgen:-)
Kristins hverdagsblogg: Så bra, og takk for hyggelig svar. Så du er på disse kanter av og til? Ha en fin kveld.
Mona Iren: Lykke til med eventuell vaffelsteking!
Det hender jeg er på Hedmarken ja. 🙂 Har sønnen min, søstra mi og broren min fortsatt boende i Stange kommune. Og dattera mi på Braskereidfoss. Prøver å ta hele runden fra Kløfta om Kongsvinger, Elverum og de forskjellige plassene i Stange, når jeg først er oppover. 🙂 Og som regel skjer det på en dagstur. Av forskjellige årsaker så blir turen for slitsom for gubben, og er jeg borte så sitter han fast her i heimen uten bil/mulighet til å komme seg noe sted.
Restefest er best, ser og høres nydelige ut😍
Vaflene dine høres ut som et eventyr. 🙂
Jeg skulle lage vafler hos moren min. Hadde lite melk og oppdaget at hun ikke hadde sukker, så jeg brukte honning i stedet. Det meste gikk galt og de endte som vaffelpanekaker. Men det ble et morsomt blogginnlegg i det minste! 😀
Jeg liker heller ikke å kaste mat, så jeg er helt enig med deg, det gjelder å finne bruksområder for rester.
Nyt lørdagen. Klemmmmm :)))
Deilig, elsker slike vafler med alt mulig i…
Kristins hverdagsblogg: Skikkelig rundtur på Hedmarken med mer 🙂 Høres effektivt ut!
Rigmor: Godt, ja!
Ei_heks: Honning er jo veldig bra! Så du har også vaffelblogget! Så bra!
solliv: Så bra! Spennende og godt kan det jo bli 😉
Ja det er lurt…;-) Jeg er nok ikke så flink…er rask med å kaste…fy meg…hihi
Toini: Må jo kaste noe jeg også.
smart:-)
Anonym: Takk!