Jeg prøver å tenke på denne dagen som en helt vanlig tirsdag, men det går jo ikke. Får det ikke til. Det vil alltid bli litt eller mye av slikt jeg nevnte i første setning.
Jeg fikk inspirasjon til dette filosofiske innlegget da jeg leste en bloggerkollega sine betraktininger rundt dette:
Frodith om ettertenksomhet og nyttårsforsetter
Den melankolske ettertenksomheten er ikke nødvendigvis negativ. Det kommer vel an på hvordan året har vært siden forrige nyttårsaften. Jeg synes det stort sett har vært positivt. Egentlig veldig positivt for min del, hvis jeg er litt navlebeskuende og ikke regner med den store verden med all elendigheten.
💫
Og hvordan neste år blir er det jo ingen som vet. Og jeg bekymrer meg ikke om det heller. Det blir som det blir, tenker jeg. Og hvis jeg prøver å tenke mest mulig positivt, går det vanligvis mye bedre uansett.
Nyttårsforsetter? Det har jeg prøvd meg på mange ganger opp gjennom alle de åra jeg har levd. Har egentlig tatt lett på det de siste åra. Men kanskje prøve meg på det litt igjen? Skal i hvert fall fortsette med treninga tre dager i uka, slik jeg var flink til før jul. Har nemlig sluntra unna i jula, og når jeg i tillegg har putta mer mat i kjeften enn vanlig også, så bør jeg nok tenke på inntaket igjen. Ellers fortsetter jeg som før. Bør vel gå bra dette, for nyttårsforsettene høres i hvert fall ikke helt umulige ut.
Riktig god nyttårsfeiring og Godt Nytt År 2025 ønskes deg💫😀
Det er vel lov å ombestemme seg…..
Vi var på julemarked tidligere i desember, både på Folkemuseet på Bygdøy og på et mini-julemarked i nærmiljøet.
Julemarked og kaffekos.
Blant de beste?
Noen flere markeder hadde jeg egentlig ikke behov for, og heller ikke karuseller og pariserhjul.
I forgårs hadde jeg besøk av Yngste barnebarn hele dagen, og jeg syntes at vi måtte finne på noe annet enn å gå den vanlige turen i skogen her med Barney når vi først skulle ut. «Skal vi ta trikken ned til byen og spasere videre ned til bollekaféen vi besøkte en gang nedpå Aker brygge?», foreslo jeg. Det var det stemning for. Vi ville ha med oss Barney på turen, så noen begrensninger var det med valg av spisested.
Bollekaféen neste
Det viser seg at det var lenge siden vi var der. Tida går fort. Innlegget jeg linker til over her vart skrevet i oktober 2023.
Da var det jammen på tide å komme seg dit igjen.
🌲
Vi kom ikke så langt vi, vettu.
Måtte jo innom markedet «Jul i Vinterland» først i hvert fall, i og med at jeg hadde med meg Yngste. Og det var rett ved trikkeholdeplassen, så lett å droppe innom. Gikk helt greit å ta med Barney inn der også, og heldigvis var det ikke alt for mange folk. De fleste hadde vel gjort fra seg julemarkeder såpass langt uti romjula.
🌲
Der var det jo så klart mye spennende for en 6-åring. Vi prøvde ikke karuseller og Pariserhjul og slikt, men prøvde oss på lykkehjulet for å vinne en stor sjokolade. Det lyktes ikke. Men belgisk vaffel med sjokolade hadde de i en av bodene, og det ville Yngste gjerne ha. Den var så stor, god og mektig at vi skrinla den opprinnelige planen med bollekaféen. Da har vi det til gode.
Vi rusla litt mer rundt før vi tok trikken hjem.
Og da kan jeg jo konkludere med at jeg faktisk kom meg til «Jul i Vinterland» likevel. Nå som jeg vet hvordan det er der, kan det nok hende at jeg tar turen neste år. Det var mange fine salgsboder med oster, pølser og mye annet godt blant annet.
Pepperkake og fikenkake med blåmuggost😋
Tidligere i dag hadde jeg dette innlegget her på bloggen:
Nå er det nok
Det dreide seg akkurat om det jeg skrev. Det er nok nå. All julematen. Særlig den fete, og ikke minst at det er så godt at jeg spiser mer enn jeg trenger….og har godt av.
Mye søtt har det heldigvis ikke blitt. Bakte ikke så mye kaker i år.
De ville uansett ha blitt igjen til langt utpå nyåret, og gjett hvem som hadde spist mesteparten? Jeg sjøl. Ikke bra, vettu. Derfor laget jeg kun Lussekatter, som jo holder seg i fryseren i flere måneder. Dessuten den tradisjonelle Fikenkaka som både jeg og unga MÅ ha. Den er forresten veldig god sammen med blåmuggost. Ligger også i fryseren, så kan ha den kjempelenge, hvis jeg ikke blir frista alt for ofte.
Så var det Krumkakerne som jeg måtte ha til multekremen på julaften, og lurt nok lagde jeg bare halv porsjon, så krumkakegumling blir det heldigvis ikke mye av utover.
Det siste slaget var Puddelpepperkaker, som jeg bare må ha fordi de er søte (på to måter) og morsomme, i og med at jeg har en puddel i huset.
De er kjempegode med blåmuggost på. Bare prøv hvis du ikke allerede har smakt. Og det er forresten veldig godt med litt portvin til……
Slik kan puddelpepperkakene nytes.
Nå er det nok…..
Nå er det snart nok, ja
Dette er ikke bra
Blir både mett og trøtt
Av både ribbe og pinnekjøtt
Det er veldig godt
Fint og flott
Og både multekrem og kirsebærsaus
Med det inntaket har jeg også vært raus
🌲
Det er det samme som skjer hvert bidige år.
Glemmer hvor mektig denne maten er.
Blir så stappa mett av porsjoner som egentlig ikke er så store. Men spiser jo for mye da så klart.
Det er rett og slett den viktigste grunnen.
Merker på kroppen at det ikke er bra, for blir både trøtt og daff.
Som alltid i slutten av desember, sier jeg at det blir godt med normal mat igjen.
Mer grønnsaker, fisk og kylling.
Spiser sjelden svinekjøtt og sauekjøtt ellers i året.
Spiser forresten også sjelden storfekjøtt.
Så ikke rart at kroppen min reagerer når jeg dytter inn all denne julematen.
Men det er godt, da, i noen dager.
Trent har jeg heller ikke gjort i jula, så bare elendigheta sånn helsemessig.
Men moro og fint har det vært.
Som alltid……og vanlig, blir det et strammere regime fra 1.januar, vettu.
Annen type mat, og trening i tillegg vil bli bra, tenker jeg.
I morra blir det også etegilde, for da er det nyttårsaften.
Jeg er bedt bort.
Det blir hverken ribbe eller pinnekjøtt heldigvis.
Gleder meg.
Her er litt av det jeg har fortært i jula:
Kirsebærsausen og riskremen
Først grøtfesten og så…
Må ta det i riktig rekkefølge her
Slik lagde jeg multekremen i krumkaker
Mandelpoteter som pinner under pinnekjøttet
Kålrotstappa til pinnekjøttet
Abonnerer du på briller?
Det var for noen få år siden at jeg begynte med dette. Å abonnere på briller. Hørtes merkelig ut, og skjønner egentlig ennå ikke fullt ut åssen det fungerer for dem, men det funker for meg.
I stedet for å kjøpe nye briller når synet har endra seg, foregår det på en annen måte nå, men i praksis fungerer det på samme måte som før.
Jeg er til synsundersøkelse, tar ut ny innfatning, de bestiller nye glass og jeg kommer tilbake etter et par uker for å hente de nye brillene.
♦️
Jeg husker fra tidligere at jeg fort måtte ut med over 15.000 kroner for nye briller. Nå som jeg abonnerer, betaler jeg i stedet noen hundrelapper hver måned. Jeg leier vel egentlig disse brillene, da. Det jeg betaler er inkludert så mange synsundersøkelser jeg ønsker i løpet av året, skifte av glass flere ganger og ikke minst bytte ut innfatning. Bare det siste er jo kult. I «gamle dager» bytta jeg ikke briller så ofte, for det vart en dyr engangsinvestering, hvis jeg ikke måtte på grunn av synsendring, da.
Dessuten er det tre par briller dette dreier seg om. Jeg har valgt to par progressive briller og ett par solbriller med styrke.
Jeg er fornøyd med denne ordningen.
Slik skrev jeg om dette i 2023:
Ekspertisen kan bestemme…..eller?
Var rimelig skeptisk til ribbe i airfryer, men….
Jeg skulle ikke ha airfryer, nei. Trengte vel ikke det? Har da både stekeovn, kokeplater og mikrobølgeovn. Så hadde det seg slik at en bekjent tipsa meg om tilbud på en slik husholdningsdings. Kosta ikke mange hundrelappene på salg, så hvorfor ikke slå til?
Ukjent merke var det også, så litt skeptisk, men tenkte vel noe sånn som at det ville være verdt penga om den så bare varte noen måneder.
Gikk ikke slik, vettu. Holder seg fortsatt bra denne airfryeren, 7 måneder etter, men skal så klart ikke jingze. Kan fort gå galt, da.
Her er innlegget fra i mai om det nye vidunderet:
Gjett hva jeg kjøpte!
Etterpå har jeg brukt den til mye, men ikke nok.
Jeg ønsket meg kokebok for airfryer til bursdagen min i november, og fikk det. Skal prøve mange av oppskriftene der.
Bestemte meg for å prøve ribbesteking også. Hadde kjøpt inn et stykke ribbe før jul sjøl om jeg skulle spise hovedribbemiddagen på julaften hos Dattera.
🌲
Liker godt å ha litt kald ribbe til lefsa på førstedagsfrokosten.
Hadde ikke turt å lage ribba i airfryeren hvis jeg skulle ha servert den til gjester, forresten. Men å teste for meg sjøl og til meg sjøl, det måtte være greit.
Du ser litt av prosessen under her, og øverst ser du ribba sånn halvveis i prosessen. Måtte kikke på den underveis, følte jeg. Se an åssen dette funka.
🌲
Jeg har ikke så stor airfryer, men passe til meg.
Måtte dele ribbestykket jeg hadde kjøpt i to, for å få plass oppi beholderen. (Stekte i to omganger.)
Fylte først vann nederst i beholderen. Rakk opp til bunnrista. Egentlig ikke nødvendig, men ville gi mindre sjanse for stekeos.
La så ribba oppå denne. Stekte den på 175 grader i 45 minutter. Satte opp temperaturen til 200 grader og stekte videre i 15 minutter.
Da var faktisk svoren blitt sprø!
Lot den hvile i 15 minutter før jeg skar i den.
Enkleste ribba JEG har laget noen gang.
Og må si til slutt at det overraskende nok ikke vart stekeos på kjøkkenet, sjøl om airfryeren står på kjøkkenbenken uten avtrekksvifte over. Helt utrolig.
Ganske ferske tåkebilder
Slettes ikke vanskelig å oppfylle ønsket til bloggeren Utifriluft denne gangen.
Helgeutfordring TÅKE fra Utifriluft
Hun vil at vi bloggere skal gi bilder av tåke denne helgen.
Hele fredagen, eller tredje juledag, var det tåkelagt her jeg bor. Kunne ha tatt mange bilder den dagen, men valgte å ta fotograferinga på kveldsturen med Barney bortover gata.
Og i dag lørdag, og altså fjerdedag jul, er det samme været.
Helt greit.
Vi må på turer uansett, puddelen og jeg.
Det regner i hvert fall ikke.
Og det er ikke holkeføre.
Snøen og isen er borte i skogen og ellers.
Enn så lenge.
Kirsebærsausen og riskremen
Blitt rene matbloggeren jeg nå.
Her er noen av de innleggene:
Må ta det i riktig rekkefølge her.
🌲
Multekremen etter ribba
🌲
Mandelpoteter som «pinner» under pinnekjøttet
🌲
Kålrotstappa til pinnekjøttet
🌲
Pinnekjøttmiddagen 2023
🌲
Og et innlegg om kirsebærsaus fra 2023:
Favorittdessert for tida
🌲
Som bildet viser serverte jeg riskrem med kirsebærsaus.
Riskremen var det fort gjort å lage, for hadde igjen risengrynsgrøt fra julekveldslunsjen. Pisket bare litt krem og blandet inn.
🌲
Kirsebærsausen laget jeg også sjøl. Hadde igjen 2 poser med kirsebær i fryseren, som var fra hagen til Datter. Tok de ut dagen før for tining.
Hadde ikke tatt jobben med å fjerne steiner før nedfrysing, så det måtte gjøres nå. Orker ikke å ha steiner i sausen.
🌲
Silte fra safta som hadde dannet seg og kokte opp med passende mengde sukker. Tilsatte litt vann for å tynne ut. Tilsatte så kirsebærene uten stein og kokte opp lett igjen. Smakte på og satte til litt mer sukker. Laget jevning av potetmel og vann. Tok kjelen av plata og rørte forsiktig inn meljevninga til sausen ble passe tykk. Lagde denne noen timer før middagen, sånn at den vart avkjølt til desserten skulle serveres.
Godt som alltid.
Tror du at det er slik?
Det hender at jeg bruker en hjerte-emoji av og til.
Men vet jeg egentlig hva de betyr?
Har skaperen av de fargede hjertene ment at de skal bety noe spesielt, eller er det opp til hver og en av oss å bruke den fargen vi føler for der og da….
som vi mener blir passende til situasjonen?
Ikke vet jeg.
Vet du?
I hvert fall fant jeg denne framstillingen på Facebook her en dag.
Husker ikke hvem som publiserte.
🌲
Mitt forrige blogginnlegg, og noe helt annet:
Kålrotstappe til pinnekjøttet
Kålrotstappa til pinnekjøttet
Jeg brukte ikke oppskrift. Visste omtrent hvordan det skulle gjøres. Har gjort det før i mange år. Aldri på julekvelden, men enten 1. eller 2.dag jul.
Servert sammen med pinnekjøtt.
Brukte en stor kålrot som veide 1300 gram. Burde være nok til 4 voksne og 2 barn, tenkte jeg.
Fjernet skall og skar opp i terninger. Se bildene under her. Kokte i saltet vann til bitene var møre.
Så begynte prosessen som du ser på øverste bilde. Moste for hånd.
Etter at grovmosinga var unnagjort, tilsatte jeg en skikkelig god og stor klump med meierismør, samt litt matfløte og raspet muskatnøtt.
Til slutt brukte jeg stavmikser til det ble seende ut som på bildet under her.
Måtte selvsagt smake på stappa før servering for å finne ut om det var nok salt og muskat. Den gikk gjennom testen hos meg, og heldigvis hos gjestene. Den ble visstnok veldig god. Og jeg var enig. Vart til og med igjen stappe etter middagen, så spiste pinnekjøtt med tilbehør dagen etter også.
Og bordet så slik ut👇Pinnekjøttet allerede på bordet og barnebarna og de voksne er klare. Fatet med kålrotstappa kom visst utafor billedkanten…