«Oppskrift» på den merkeligste vaffelrøra


Sammenbretta vaffelhjerter klare for fryseren. Her har jeg allerede forsynt meg av stabelen. Tok det som middag. Med aprikossyltetøy på og sammen med en kopp kaffe. Namnam. Ikke noe grønnsaker som anbefalt i følge kostholdsråd  akkurat her, men kan rettferdiggjøre det ved å tilføye at jeg knaska i meg et par gulrøtter og en clementin like før😊.
Det har nærmest blitt en tradisjon her i huser å lage vaffelrøre en gang i blant, spise litt av det, for så å fryse ned resten.
Da pakker jeg inn en og en plate og putter alle oppi en stor frysepose. Lett å ta opp og tine senere.
♦️
Men hvorfor denne vaffelstekinga akkurat nå?
Det skjer når det har samla seg opp diverse rester av melkeprodukter i kjøleskapet, som enten har gått ut på dato eller er i ferd med det.
Vaflene her i huset blir aldri helt like.
Denne gangen gikk det slik til:
1 liter svensk fruktyoghurt som gikk ut på dato primo september! Ja, den var like god.
En gammel melkeskvett  som heller ikke var blitt sur.
1/4 boks med kremfløte.
1/2 boks med matfløte.
1/3 boks med rømme.

Ikke bare melkeprodukter så klart.
3 egg og salt måtte til.
En god del havregryn, samt hvetemel.
Lot det stå for svelling en halvtimes tid.
Tilsatte da litt vann for å få passe konsistens.
♦️
Det var det. Vafler etter «man tar hva han har»-prinsippet, og attpåtil en porsjon god samvittighet for å unngå matsvinn.
Da starta stekinga.

De vart faktisk veldig gode.
Når barnebarna kommer på besøk neste gang og eventuelt har ønske om vafler eller pannekaker, sier jeg bare «simsalabim» og henter det vi trenger fra fryseren og putter i airfryeren eller stekeovnen for tining.
Lager du ofte vafler?
Les forøvrig om tidligere vaffelinnlegg nederst i innlegget.


På tirsda’n vart det vaffeldag
Har du forberedt deg?
Vaffeldagen er her igjen (skrev jeg den gang)

2 kommentarer

    1. Nam – vafler er godt – men veeeeldig sjeldent her dessverre….! 🙂 kanskje blir det bedre når barnebarna gror til og kommer på besøk litt oftere! 🙂

    Legg igjen en kommentar

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

Siste innlegg